• Candyman

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

  • Old

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Nobody

    ★½

  • Coming 2 America

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Together Together

    ★★★★

  • John and the Hole

    ★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • The Last Blockbuster

  • Let Them All Talk

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Mank

  • Let Him Go

    ★★½

  • The Undoing

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Comey Rule

    ★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Way I See It

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Showbiz Kids

    ★★½

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • I Know This Much Is True

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Onward

    ★★★★★

  • Nine Days

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Max Richter's Sleep

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½