Darren has logged 175 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
Read the review Edit this entry