• Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★½

    Pretty good movie

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★½

    This is MY Black Panther

  • The Karate Kid

    The Karate Kid

    ★★★★

    Pat is really good in this film

  • American Ninja

    American Ninja

    Ninjas. Americans. What more is needed?

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    It perhaps deserves best director, i believe. Not by too much, but a smidge enough. A Superbly crafted film. All of it's camera placement, with the combination of very stunning cinematography and set pieces, brings to life what could almost be an entire film of "One Perfect Shot".

    Very desaturated film. Not very bright in color. This has a purpose though (as films creative decisions should)

    The perfectness is an exaggeration a little bit though, but even if i tried,…

  • Spartacus

    Spartacus

    ★★★★½

    Fantastic film from a legend. RIP to a legendary star

  • Dark City

    Dark City

    ★★★★

    I will give a more in depth review in the future, but this film is a great modern remake of Metropolis. Truly breathtaking visually.

  • Independents' Day

    Independents' Day

    Do you get the joke?

  • Brain Damage

    Brain Damage

    ★★★★

    This movie is so creative and so much fun

  • Dahmer

    Dahmer

    ★★½

    Are you some kind of Nut

    Yeah. Yeah this movie isn't good. Renner is pretty ok, but the script is almost laughably terrible. Everything else is mostly acceptable, but overly lackluster in it's all around presentation. There's not much it adds either. I can't imagine it's the most respectable film either. In fact, it might be borderline exploitative. I will give it this though. It tried it's hardest to supply some sort of humanity to the man, which at times…

  • Cool Cat Saves the Kids

    Cool Cat Saves the Kids

    ½

    That's pretty good

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    All i can really say is "wow". This is probably one of the best and most creative films I've seen in a while. Jake Gyllenhaal is giving some of his best here. His performance is top notch, but the whole cast is great though.

    The film is very well made on almost all aspects and has an intriguing story. The diner scene in particular demonstrates so much creativity in camera set-up/technique. It's also one of the most tense scenes in…