JayleFou has logged 349 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry