jaywill has logged 46 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
07
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Edit this entry  
07
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry