Julius has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
★★
Edit this entry  
31
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★
Edit this entry  
25
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Viola

Viola

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★
Edit this entry  
30
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
The Informer

The Informer

1935
×
★★★
Edit this entry  
18
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Aenigma

Aenigma

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Communists

Communists

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★
Edit this entry  
03
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Ghoulies III: Ghoulies Go to College

Ghoulies III: Ghoulies Go to College

1991
×
★★
Edit this entry  
30
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midori

Midori

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
26
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★
Edit this entry  
23
Ticks

Ticks

1993
×
★★
Edit this entry  
23
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slugs

Slugs

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry