The Reel House has logged 100 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Nostalgia for the “Troubled Youth”

Nostalgia for the “Troubled Youth”

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★½
Edit this entry  
28
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry