JC13 has logged 33 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pistol: The Birth of a Legend

Pistol: The Birth of a Legend

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry