Jonathan has logged 268 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Joe Rogan: Triggered

Joe Rogan: Triggered

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry