Jay★Cøre has logged 510 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Resident Evil: Infinite Darkness

Resident Evil: Infinite Darkness

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Resident Evil: Degeneration

Resident Evil: Degeneration

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
I Am an Old Smoking, Moving Indian Movie Star

I Am an Old Smoking, Moving Indian Movie Star

1969
×
Edit this entry  
21
El Cardenal

El Cardenal

1972
×
Edit this entry  
21
Now That You Are Gone

Now That You Are Gone

1977
×
★★
Edit this entry  
20
Made In Abyss

Made In Abyss

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Larry

Larry

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Don't Look Away

Don't Look Away

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Last Bus Home

Last Bus Home

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Your Date Is Here

Your Date Is Here

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Jigsaw

The Jigsaw

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Ouroboros

Ouroboros

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Ghost Paper: The Other Side

Ghost Paper: The Other Side

2018
×
★★
Edit this entry  
17
I Heard It Too

I Heard It Too

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Closet Space

Closet Space

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Mikus

Mikus

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Road House

Road House

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gamer

Gamer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moloch

Moloch

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Edit this entry  
01
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
HYPER-REALITY

HYPER-REALITY

2016
×
Edit this entry  
21
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★
Edit this entry  
19
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Day of Freedom - Our Armed Forces

Day of Freedom - Our Armed Forces

1935
×
Edit this entry  
19
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Edit this entry  
19
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
Edit this entry