Sort by

Jacob has logged 203 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Metallica: Through the Never

Metallica: Through the Never

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
D Tour: A Tenacious Documentary

D Tour: A Tenacious Documentary

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bats

Bats

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Silencio

Silencio

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Piranha

Piranha

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry