jeddy has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sweeney Todd: Scenes from the Making of a Musical

Sweeney Todd: Scenes from the Making of a Musical

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
30
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
Read prior review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
21
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
17
The House of Snails

The House of Snails

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast Signal Intrusion

Broadcast Signal Intrusion

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Mad God

Mad God

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Introduction

Introduction

2021
×
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
02
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
17
De Palma

De Palma

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Edit this entry  
07
575 Castro St.

575 Castro St.

2009
×
Edit this entry  
07
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
Edit this entry  
07
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
05
The Night House

The Night House

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
Read prior review Edit this entry  
20
High School II

High School II

1994
×
Read the review Edit this entry  
17
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast, Maine

Belfast, Maine

1999
×
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry