Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★½
Read the review Edit this entry