• Crimson Tide

    Crimson Tide

    ★★★★

    Many people will use the phrase, “on the edge of my seat,” to describe this movie. I was standing up for the last hour.

  • F9

    F9

    ★★★

    Family+plot armor=nos fueled entertainment

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★½

    A great depiction of addiction and it corrosive nature as well as its fierce compelling essence. The father son dynamic was beautiful. sometimes you have to let the people you love go and make their own mistakes, come to terms with their own consequences, even if it is detrimental for them and agonizing for you. There was a lot of almost Christian imagery in it, perhaps unintentional, but the father seemed as if an imperfect depiction of God and his…

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    The film equivalent of that Kendall Jenner Pepsi ad. Get on tv and ask everyone to love each other... how come we never thought of that? This film is naive to a fault and that’s saying something considering the superhero genre. Pedro Pascal was great though.

  • Risky Business

    Risky Business

    ★★★

    Ferris Bueller but with more sex and less fun. Surprisingly the two aren’t synonymous. Towards the beginning of the film Joel asks his crew if they want to accomplish anything or just make money to which the crew responds with, “just make money.” When the question is thrown back to Joel he responds by saying he'd, “rather serve his fellow man.” He then spends the rest of the film capitalizing off his parents trust, friends money and the bodies of…

  • Steel Magnolias

    Steel Magnolias

    ★★★★

    The kinda time hopping plot device was an interesting and effective way to experience life in this southern neighborhood where it feels as if everyone is family. There’s something there about the inherent tragedy of life, but there’s also something there that’s incoherently beautiful about it. That in the midst of the dominion of chance and suffering there is still beauty, in the ceaseless streaming of tears there is still laughter and in the overwhelming wake of death there is…

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★

    “It’s awesome because all of it’s real” (Bo Burnham). Is there a line between reality and entertainment? Is it the press’s obligation to adhere to truth and morality or merely just the illusion of them? The News plays like a horror/thriller film blurring the lines between reality and fiction until the two become one, until the news becomes a film and you can no longer tell if you’re watching The French Connection or Chanel 5. Also, closing thoughts this is probably Trump’s favorite movie.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    Is apathy the only cure for a perverse reality or is it merely a symptom of it? Fincher cynically analyzes the sick dispassionate cycle of society. When met with an evil environment—symbolized by Jon doe—you can either respond with dejected detachment as Somerset, or let your passion be wielded against you thus establishing yourself as a victim of the environment as Mills.

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★

    ‪My favorite part of the fast and furious franchise is how profoundly poetic and emotionally vulnerable vin diesel is even though he has the emotional range of an egg‬

  • Runaway Bride

    Runaway Bride

    ★★

    My guy Richard Gere almost pulled off the cleanest finesse of cinematic history...

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    A solid existential comedy that dissects a secular age of apathy, marriage, love, loneliness, regret and redemption. It uniquely analyzes all these themes through a lens of an echoing cycle of incessant mundaneness, creating a metaphor that plays perfectly on the modern day fear of commitment. It takes the—now cliché—plot device of Groundhog’s Day without seeming banal and adds a modern freshness to it.

  • Us

    Us

    ★★★★

    “Therefore, thus says the Lord, Behold, I am bringing disaster upon them that they cannot escape. Though they cry to me, I will not listen to them.”
    ‭‭Jeremiah‬ ‭11:11‬ ‭
    Both Lupita Nyong’o and Winston Duke give incredible performances. Lupita’s performance, I would argue Is snubbed, she wasn’t even nominated. The kids for being child actors perform amazingly, playing both roles of child and doppelganger convincingly and creepy. But the real strength of this film lies in the writing. Peele…