Jeffrey has logged 54 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
May

May

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Preppie Connection

The Preppie Connection

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Touched with Fire

Touched with Fire

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Surroundings of a Home

Surroundings of a Home

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
King Jack

King Jack

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Canyons

The Canyons

2013
×
★½
Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet

The Quiet

2005
×
Edit this entry  
27
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Void

Void

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Love Object

Love Object

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Good Doctor

The Good Doctor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Son and Moon

Son and Moon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Darling

Darling

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One of Many Places in Which Something Was Stolen

One of Many Places in Which Something Was Stolen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Forest

The Forest

2016
×
Read the review Edit this entry