Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Monster

Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
06
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Story

Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry