• Monster

    Monster

    ★★★½

    Despite some of the obvious plot holes and a few flaws in this movie, I really loved the overall execution and story.
    I especially loved the voiceover with Kelvin Harrison Jr's. character telling his story like a screenplay, that was something I found very interesting and original.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★

    bland script, mediocre structure and development and zero chemistry between any of the actors. Somehow this was worse than the first time I watched

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Wow!

    This is just one of the best movies I've seen. I loved how for a 50s movie shot in one location with the characters being only straight white men, it addressed things such as racism, discrimination, xenophobia and toxic masculinity.
    One of my favourite scenes in the movie was when they all stood up and ignored the racist who was going off with the "These people" rant. I think that's no doubt one the most powerful moments in cinema.

  • The Rider

    The Rider

    ★★★★

    Just like Nomadland, the cinematography in this is one of the best I've seen. It just blew me away and left me speechless especially at this one particular shot.
    Chloe Zhao really knows how to tell a story through the use of each aspect and I just find that so beautiful

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    This was surprisingly really good???
    When I first watched the trailer I thought this was gonna be just another generic family movie, but I related a lot to it, especially with the main character and I had such a blast watching.
    Also Sony animation just never misses.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    This is everything Bohemian Rhapsody wasn't.
    For a movie so wild and over the top, the subtle and emotional moments to me were the most powerful and it made this movie for me.

  • Bad Genius

    Bad Genius

    ★★★★½

    Yeah this was excellent.
    Probably one of the if not the most stress inducing film I've ever seen. Had me pausing each time just to take a deep breath. Everything about this was just amazing, the story, the music, editing and so on.

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★

    Jack Black deserved an Oscar for this movie

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    Christopher Lloyd pretending to be asleep only to open his eyes dramatically and shoot the people who broke into his room was the best part of this movie for me

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★½

    This sequel>>> every other sequel ever made

  • Menace II Society

    Menace II Society

    ★★½

    was waiting for a resolution at the end that never came. This was just violence and black trauma porn

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★

    This was such a nice surprise. I wasn't expecting much going in, but I really had a great time watching this.
    I'm not a big fan of most Apocalyptical movies, but this was really entertaining as well as touching. I just loved the scene with the robot, definitely my favourite scene in the movie.
    Also, Dylan O'Brien is amazing