Jenny has logged 293 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Behemoth

Behemoth

2015
×
Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Disturbing the Peace

Disturbing the Peace

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Edit this entry  
31
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★½
Edit this entry