Jim has logged 116 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slice

Slice

2018
×
★½
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Baywatch

Baywatch

2017
×
Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry