Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Edit this entry  
14
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
Edit this entry  
14
The Nest

The Nest

1988
×
Edit this entry  
12
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fear City

Fear City

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mary

Mary

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★
Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Inventing the Abbotts

Inventing the Abbotts

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Blackout

The Blackout

1997
×
½
Edit this entry  
06
F9

F9

2021
×
½
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
King of New York

King of New York

1990
×
★½
Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
Edit this entry  
03
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Gasoline

Gasoline

2001
×
Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
01
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★
Edit this entry  
01
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Marie, the Doll

Marie, the Doll

1976
×
Edit this entry  
29
The Hidden

The Hidden

1987
×
Edit this entry  
29
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
Edit this entry  
28
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Censor

Censor

2021
×
Edit this entry  
27
The Music Lovers

The Music Lovers

1971
×
Edit this entry  
26
Whore

Whore

1991
×
Edit this entry  
26
Slalom

Slalom

2020
×
Edit this entry  
25
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
Gothic

Gothic

1986
×
Edit this entry  
25
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Navarin

Navarin

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry