Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Edit this entry  
03
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo A.I.

Vertigo A.I.

2020
×
Edit this entry  
08
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Edit this entry