Jesse has logged 38 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baywatch

Baywatch

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry