Jesse has logged 359 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read prior review Edit this entry  
03
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry