Jesse has logged 40 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Void

The Void

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shake Hands with Danger

Shake Hands with Danger

1980
×
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
May

May

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry