Jessica has logged 131 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Feliz NaviDAD

Feliz NaviDAD

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry