• The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Quiz Show

    ★★★½

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★

  • Ace Ventura: Pet Detective

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Mrs. Doubtfire

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Rudy

  • Sleepless in Seattle

    ★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • The Sandlot

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★★★

  • A League of Their Own

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Basic Instinct

    ★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Hook

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Backdraft

    ★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • The Little Mermaid

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Dangerous Liaisons

    ★★★

  • Mystic Pizza

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Coming to America

    ★★★½

  • Willow

    ★★½

  • Beetlejuice

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Can't Buy Me Love

  • RoboCop

    ★★★½

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★★

  • Peggy Sue Got Married

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Top Gun

    ★★★½

  • The Color Purple

    ★★★½

  • Rocky IV

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Goonies

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★½

  • A Christmas Story

  • The Outsiders

  • Tootsie

    ★★★

  • First Blood

    ★★★½

  • Annie

  • Grease 2

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • The Great Muppet Caper

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Raging Bull

  • Airplane!

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½