Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

  • Finding Dory

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 311 Films watched
  • 25.9 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

The Man from U.N.C.L.E.

Jan 1

Most Watched

The Nice Guys

twice

Moulin Rouge!

twice

Zootopia

twice

What We Do in the Shadows

twice

Batman v Superman: Dawn of Justice

twice

Last Film

The Life Aquatic with Steve Zissou

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
178 films
Comedy
120 films
Romance
78 films
Adventure
67 films
Thriller
63 films
Action
55 films
Sci Fi
46 films
Fantasy
39 films
Family
37 films
Crime
35 films
USA
283 films
UK
55 films
France
24 films
Germany
22 films
Canada
17 films
Ireland
8 films
Japan
6 films
Australia
5 films
Mexico
5 films
Spain
5 films
English
301 films
French
38 films
Spanish
25 films
German
22 films
Russian
16 films
Italian
14 films
Japanese
9 films
Chinese
6 films
Cantonese
6 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 147 Added 187

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ashley’s most liked review

Bridget Jones's Diary

★★★★

me: *watches renée zellweger running after colin firth in the snow wearing only underwear and a cardigan*

me: bitch me too the fuck

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ouija
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Trapped
Average weighted rating:

3.6

Films ashley watched in 2016

  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Runaways
  • Whip It
  • West Side Story
  • The To Do List
  • American Honey
  • Dirty Dancing: Havana Nights
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Mary Poppins
  • The Book of Life
  • About Time
  • Love Actually
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Crossroads
  • The Nice Guys
  • Marie Antoinette
  • Singin' in the Rain
  • La La Land
  • Rushmore
  • Timecode
  • The Innocents
  • A Single Man
  • Nocturnal Animals
  • Arrival
  • Amanda Knox
  • The Killer
  • Trapped
  • The Secret Life of Pets
  • Hairspray
  • Hell or High Water
  • Don't Breathe
  • Breakfast at Tiffany's
  • 99 Homes
  • Moonlight
  • Chicago
  • The Lizzie McGuire Movie
  • 8½
  • Kubo and the Two Strings
  • Complete Unknown
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Moulin Rouge!
  • Zootopia
  • Loving
  • Secretary
  • The BFG
  • Hocus Pocus
  • Revolutionary Road
  • Vertigo
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Handmaiden
  • What We Do in the Shadows
  • Mildred Pierce
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Accountant
  • Warm Bodies
  • 13th
  • The Shallows
  • Into the Forest
  • Stagecoach
  • Frankenweenie
  • Corpse Bride
  • Beetlejuice
  • Pan's Labyrinth
  • The Departed
  • The Conversation
  • The Others
  • Gone Girl
  • Sicario
  • Psycho
  • Gone Baby Gone
  • The Magnificent Seven
  • Frida
  • The Cameraman
  • Sky High
  • Bridget Jones's Baby
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Fantastic Mr. Fox
  • Hail, Caesar!
  • 13 Going on 30
  • Men, Women & Children
  • Equals
  • Man with a Movie Camera
  • Young Adult
  • The Fits
  • The Finest Hours
  • Addicted to Fresno
  • Jason Bourne
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • Just My Luck
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • This Means War
  • Z for Zachariah
  • The Prince of Egypt
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Princess Diaries
  • Blue Ruin
  • Star Trek Beyond
  • Stick It
  • Faults
  • Dope
  • Anna Karenina
  • Palo Alto
  • The Double
  • Submarine
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • World of Tomorrow
  • Lars and the Real Girl
  • Money Monster
  • Bend It Like Beckham
  • Blue Valentine
  • Demolition
  • Suicide Squad
  • Tallulah
  • Comet
  • Phoenix
  • Mad Max: Fury Road
  • The Princess Bride
  • Mamma Mia!
  • The Huntsman: Winter's War
  • Snow White and the Huntsman
  • The Nice Guys
  • Ghostbusters
  • She's the Man
  • The Aviator
  • V for Vendetta
  • Good Will Hunting
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Beginners
  • The Invitation
  • Atonement
  • The Iron Giant
  • Sing Street
  • Life After Beth
  • Down with Love
  • Life Partners
  • Fish Tank
  • The Witch
  • Green Room
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Swiss Army Man
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Spotlight
  • The Fundamentals of Caring
  • Only God Forgives
  • Hush
  • The Neon Demon
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Drive
  • Lost River
  • A Clockwork Orange
  • The Boy Next Door
  • Lucy
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Charlie Bartlett
  • Like Crazy
  • Fright Night
  • Piper
  • Finding Dory
  • Enemy
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Legally Blonde
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Josie and the Pussycats
  • What We Do in the Shadows
  • Interstellar
  • Under the Skin
  • Beasts of the Southern Wild
  • Mommy
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • 2001: A Space Odyssey
  • Ain't Them Bodies Saints
  • The Truman Show
  • Spy
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • A Walk to Remember
  • Mustang
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Last Five Years
  • Jumper
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • Y Tu Mamá También
  • There Will Be Blood
  • She's All That
  • The Lobster
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Disturbia

See all 311

World Map

Highly rated films ashley is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • Sense8: A Christmas Special
  • Bad Black

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more