Sort by

Jester851 has logged 319 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Buffalo Death Mask

Buffalo Death Mask

2013
×
Edit this entry  
22
The Last Days of Contrition

The Last Days of Contrition

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry