Sort by

Jester851 has logged 31 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry