• Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★★★

    Considering I've watched this film three times in the span of a year (and this may have been the best viewing experience yet) I have no choice but to bump it up to five stars. Smiley Face is an impeccably unique and hilarious stoner masterpiece.

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★★★★

    The dad in this just became my new favourite film character

  • Predestination

    Predestination

    ★★★½

    I'm still very mixed on this film. The concept and structure are so compelling but most of the writing ranges from being mediocre to quite poor. And even though I already know what happens it's still clear that many of these twists are ruined by their lack of subtlety.

    It feels like there was another cut of the movie without all the obvious hints and awkward exposition but the test audiences were too confused so they had to do reshoots.…

  • Mind Game

    Mind Game

    ★★★★★

    Anyone who says Whiplash has the most exhilarating ending sequence clearly hasn’t seen Mind Game

  • Annette

    Annette

    ★★★★½

    MINOR SPOILERS

    Leos Carax finally returns after a nine year absence and since Holy Motors is one of my favourite films of all time of course Annette turned out to be my most anticipated release of 2021. Plus he's teamed up with the brilliant musical minds of Ron and Russel Mael from the band Sparks whose theatricality lends itself perfectly to such an operatic spectacle. And yes, this is an opera, so if you don't feel like spending nearly two…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    Not nearly as funny as it needed to be but Free Guy is made tolerable by sporting some decent action, an unexpected dose of heart and the classic Ryan Reynolds charm.

    It requires a metric tonne of suspension of disbelief and the gamer demographic will surely have its nitpicks as to the accuracy of the digital "Free City" compared to its real world inspirations. There's also an annoying amount of low jabs at gamer stereotypes which just seems like an…

  • The Dry

    The Dry

    ★★★★

    While it's often a very dour and heavy experience The Dry also comes packed with twists and turns led by a firm performance from Eric Bana in a small town where everyone has something to hide.

    I loved the pace at which we learn the secrets of the plot, both past and present, unravelling steadily just as Aaron (Bana) discovers each piece of the puzzle. And the atmosphere is perfect for such an engrossing mystery to take place, where many…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    While perhaps not living up to my expectations for the director, James Gunn's iteration of The Suicide Squad is still a fun, frenetic flick that dazzled me in some departments but let me down in others.

    To quickly go over the positives, I definitely admired the creative camera tricks and stylish fight choreography that amply showed off each characters' crazy abilities. There's a good sense of variety between the set pieces and each of them contain their own series of…

  • The Fall

    The Fall

    ★★★★½

    The first time I watched The Fall it didn't quite click with me for some reason, although I still admired the stunning cinematography, locations and costume design. This time I enjoyed it so much more. I used to find Tarsem's directorial style and editing choices rather sloppy but now I admired his careful attention to detail. I followed the parallel stories more closely and became more immersed rather than being confused or overwhelmed. Plus the movie is still super emotional. I'm really glad I gave The Fall another chance. It's a breathtakingly beautiful ode to imagination, rehabilitation and the art of storytelling.

  • Jackass Presents: Bad Grandpa

    Jackass Presents: Bad Grandpa

    ★★★★

    Come on, it's Johnny Knoxville as an old man goofing around with a kid in public to profane perfection. Just like the Jackass franchise Bad Grandpa is the kind of ridiculousness that you either succumb to and enjoy or scoff at and ignore. For me it was pure enjoyment with a surprising amount of heart to match the hilarity. It's such a basic premise but Knoxville and the young Nicoll's improv skills never disappoint, making us viewers cringe, cheer and…

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★½

    Everything is possible!

    This is what a giddy Barb squeals as she runs off on the beach into the night. And boy is she right. Barb and Star Go to Vista Del Mar knows exactly the kind of absurd riot it wants to be, defying logic in favour of pure silliness which slapped a big, dumb smile on my face the whole way through.

    I've always been mixed on Kristen Wiig's comedies and I'm not familiar with Annie Mumolo but…

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    As someone who was very disappointed in the first iteration A Quiet Place Part II blew away my expectations and pretty much gave me the experience I was hoping the original would be. I definitely think it's superior but I'm surprised by how many people feel the opposite. The first was a decent effort but felt like it took too much time setting up the rules of its world while never striking an emotional chord beyond some tired cliches. I…