Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Potato Dreams of America

Potato Dreams of America

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Every Day

Every Day

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Finding 'Ohana

Finding 'Ohana

2021
×
★★
Edit this entry  
03
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Searchers

Searchers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Try Harder!

Try Harder!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Homeroom

Homeroom

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John and the Hole

John and the Hole

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Trail: Inside the 2020 Primaries

On the Trail: Inside the 2020 Primaries

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy

Happy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cookie Num Num

Cookie Num Num

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dancing with the Cars

Dancing with the Cars

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
A Day in the Life of the Dead

A Day in the Life of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chore Day - The Incredibles Way

Chore Day - The Incredibles Way

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Three Heads

Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Three Heads

2021
×
★★★
Edit this entry