• Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    "Bread makes you fat?"

    Holy cow I couldn't stop smiling. Loved the high energy and style of this film. Huge fan of Wallace and his lines. I'm blown away with how much I loved this.

    I also saw this in a theather which I missed and loved.

    Trailer:
    F9
    Ghostbusters: Afterlife
    Cruella
    A Quiet Place: Part 2

  • Shakespeare in Love

    Shakespeare in Love

    ★★

    Such a bland movie, that was kind of saved by Geoffrey Rush and Judi Dench making me chuckle a couple of times. But like a Best Picture win? Gwyneth Paltrow winning Best Actress? Doesn’t make sense to me. I like Judi Dench’s performance but I don’t think she deserved the win either.

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    An intense mind trip that gripped me from the start. I applaud Florian Zeller for creating something with this much attention to detail; from the script to the cinematography. Anthony Hopkins and Olivia Colman do great jobs with their performances; especially Anthony who broke me in the final scene.

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★★½

    An amazing heartfelt experience that will for sure be one of the biggest thing this summer.

    Side note this was an online screening. The rating will probably go higher once I see this in a theather, on a hot summer evening, with the speaker blaring, just like it was intended.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    This has to win sound design at the Oscars. So freaking immersive into Rubin's world. The piano scene and the ending were so impactful.

  • Save Ralph

    Save Ralph

    ★★★★

    One of the most impactful shorts ever made holy cow.

  • Flora & Ulysses

    Flora & Ulysses

    ★★★★

    Better than I thought. Had a lot of fun, plus liked how they handled the themes of kids finding hope in a dark world.

    Plus it's worth it to see Danny Pudi fight with a crazy cat.

  • Potato Dreams of America

    Potato Dreams of America

    ★★★½

    Uneven in certain parts, but I kind of diged the 90s made for television (but more graphic) feel. Wished they diged a little more into the main character's love for film.

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★★

    "Sometimes I think I'm destined to care so much about one person it nearly kills me."

    "Me too."

    Happy third anniversary to one of my favorite films of all time! This was one of the many things that helped me become who I am. This film will always have a special place in my heart, even when I have friends who give it 2 and a half stars lol. Thanks for everything Love, Simon.

    Love, Jared

  • Yes Day

    Yes Day

    ★★½

    The Magic Mountain montage made me so nostalgic lol.

    Aa someone from California who went to theme parks such as Magic Mountain and Disneyland frequently I missed the looks feels and fun that the park provided.

    Getting nostalgic over a Netflix family film was not what I expected to do in 2021.

  • Cherry

    Cherry

    ★★★½

    Even though the direction hurts the film in the long run I can’t help but have an interest in this dark and twisted story. Tom Holland continues to prove what a great actor he is, and I can’t wait to see him win an Oscar one day.

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★½

    What started as a tribute to the fantastical look at the worlds of famous television sitcoms, soon turned into a look at the effects of grief as explored through the superhero world of the MCU.

    Wanda and Vision were side characters that I thought were just fine. but this made me change my mind. Elizabeth Olsen gives depth to her character that I never thought possible, Paul Bettany continues to impress as Vision, and Kathryn Hahn almost steals the entire…