Jason has logged 49 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kinsey

Kinsey

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Youth

Youth

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Not One Less

Not One Less

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry