Jimmy The Gent has logged 56 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
MILF

MILF

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry