• Blue Hawaii

    ★★★

  • Mothra

    ★★★

  • The Parent Trap

    ★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • Swiss Family Robinson

    ★★★

  • Ocean's Eleven

  • Hyde and Go Tweet

  • Horrors of Spider Island

    ★½

  • First Spaceship on Venus

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • The Wonderful World of Tupperware

    ★★½

  • The Robot vs. The Aztec Mummy

  • The Crawling Eye

    ★½

  • Rocket Attack U.S.A.

    ½

  • Outer Space Jitters

    ★½

  • The Black Scorpion

    ★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★½

  • What's Opera, Doc?

  • Beginning of the End

    ★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★½

  • Untamed Youth

    ★½

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • Rocket-bye Baby

  • Husbands Beware

    ★★★

  • One Froggy Evening

  • That's My Mommy

  • Oklahoma!

    ★★

  • King Dinosaur

    ½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • This Island Earth

    ★★★

  • Beauty and the Bull

    ★½

  • Dixieland Droopy

    ★★★

  • The Fast and the Furious

    ★★½

  • White Christmas

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Devil May Hare

  • The Long, Long Trailer

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • Ain't It Aggravatin'

    ★★★

  • Of Rice and Hen

  • Project Moon Base

    ½

  • Rip, Sew and Stitch

    ★★★

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

  • Robot Monster

  • Peter Pan

    ★★★

  • I Love Lucy: The Movie

  • Ancient India

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • The Two Mouseketeers

  • Radar Men from the Moon

    ★★

  • The African Queen

    ★★★

  • Scrooge

    ★★★★

  • Lost Continent

    ★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Good Eating Habits

    ★★★

  • Rocketship X-M

    ½

  • Cinderella

    ★★★

  • Little Quacker

  • Wheels of Progress

  • The Wind in the Willows

  • Long-Haired Hare

  • Crime on Their Hands

    ★★★

  • I'm a Monkey's Uncle

    ★★★½

  • Jungle Goddess

    ★★

  • So You Want to Be a Detective

    ★★★★

  • Squareheads of the Round Table

    ★★

  • Desert Empire

    ★★

  • Mickey and the Beanstalk

    ★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Rhythm and Weep

    ★★★

  • Hair-Raising Hare