Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Her Name Was Jo

Her Name Was Jo

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
history of japan

history of japan

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The X Files

The X Files

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry