Julius has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Son

Son

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
PTU

PTU

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eye in the Labyrinth

Eye in the Labyrinth

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witches

The Witches

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prey

Prey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saint

Saint

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Governor Gabbi

Governor Gabbi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sisyphus at Work

Sisyphus at Work

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Quicksand

Quicksand

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry