Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bandits

Bandits

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Starling

The Starling

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Final Account

Final Account

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titus

Titus

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ali

Ali

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vivo

Vivo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Vault

The Vault

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry