Jkchart has logged 142 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frida

Frida

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dirt

The Dirt

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry