• The Mummy Returns

    The Mummy Returns

    Totally silly, not great, but fun sporadically. The visuals don't 100% hold up but there's still some creative early 2000s creature and effects work here.

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    Oddly charming. Even though the dialogue is terrible, the soundtrack is questionable and on-the nose, and most of the characters are thin, this is actually fun to watch. At times it can get a bit loud, but the action and racing is enthralling (if over-edited). Kinda madness I enjoyed this since I'm not a fan (though I liked 5, 6, 7, nothing else interested me and I hated Tokyo Drift greatly when I saw it).

  • Gosford Park

    Gosford Park

    ★★★★

    A slow burn almost to a fault, the brilliantly layered screenplay really shines here. This film is IMPECCABLY cast as well. There are so many actors here that are just wonderful in anything they pop up in - how you get this much talent in the same film and for them to be consistent and almost stepping over each other to be crowned best in show is awe-inspiring (Mirren and Smith deserved their Oscar nods). The unique perspective of the…

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★

    Lmao I forgot how crazily overedited this is. The bombast works, with Kidman, Broadbent, and McGregor having the greatest time. Not all of the jokes or songs land but this is still pretty fun and immaculate in it’s design.

  • High Fidelity

    High Fidelity

    ★★½

    Jack Black’c character predicted the rise of the asshole film Twitter bro years before it happened. So many jerks in one movie.

  • The Perfect Candidate

    The Perfect Candidate

    ★★★★

    It’s not as much of a gut-punch as Mansour’s own Wadjda (which had me bawling over a girl’s dream to just ride a bike), but the intimacy with which Mansour highlights women’s rights and the push-pull of conservative Saudi society is simply wonderful. She pens a strong script here, and her understated direction works well for the film. The cast is simply superb as well, boldly led by Mila Alzahrani’s fearless performance as Maryam. So glad Mansour got to make another feature like her very first.

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★½

    Well made but rather unpleasant. I get that’s a huge part of Haneke’s brand but this was just not for me. Ramping up disturbing fetishes, sexual harm, and self-harm mostly for shock value over the course of two hours doesn’t do much for me as a film. So much felt purposeless and I didn’t get much from this otherwise. Huppert is fantastic though.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★

    Delightful in just about every aspect! Fugit isn’t always as strong or as compelling of a lead as he needed to be, but serves as a great conduit for the audience to experience the late 60’s and a phenomenal supporting cast. Everyone is pretty perfectly cast (reservations on Fugit aside but I don’t think that’s his fault), in particular Hudson is so luminous, and I loved Hoffman as well. McDormand is pretty fun too, and Crudup fits his role nicely.…

  • Billy Elliot

    Billy Elliot

    ★★★½

    This is a really sweet film that has some great performances from a committed cast (Bell, Walters, and Lewis especially). The soundtrack is popping, the sound design incredible, the editing fluid, cinematography splendid, and the film has a heart of gold. The dance scenes are wonderful as well. Personally, I feel that the story gets uneven and tries to tackle too much and Daldry's direction is a bit over-the-top at times that detracted from the experience for me. I still…

  • Me Without You

    Me Without You

    ★★★

    The dialogue isn’t strong and the first chunk of the film is rough to get through. Gets better and more interesting as it goes on, and is a decent look at toxic friendships. Williams is great, but Friel is best in show managing to be sympathetic and hate-able in each section. A magnetic and dynamic performance.

  • Kate & Leopold

    Kate & Leopold

    ★★½

    Another fish out of water romantic comedy. This one is bolstered by Jackman and Ryan, but not much else to say about this one.

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★½

    A funny and likable take on Pride and Prejudice. Zellweger is perfect and Firth is hilarious spoofing his own Darcy persona.