• One Hundred and One Dalmatians

  • Zazie dans le Métro

    ★★★½

  • The Devil's Eye

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • The Magician

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Funny Face

    ★★

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Dreams

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★★

  • On the Twelfth Day...

    ★★★★

  • The Country Girl

    ★★½

  • The Crucified Lovers

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • White Christmas

    ★★★

  • Carmen Jones

    ★★★

  • A Lesson in Love

    ★★★

  • The Barefoot Contessa

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Samurai I: Musashi Miyamoto

    ★★★

  • Twenty-Four Eyes

    ★★★★

  • Sabrina

    ★★★½

  • Journey to Italy

    ★★★

  • Senso

    ★★½

  • Human Desire

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★½

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★½

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★½

  • The Caine Mutiny

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Woman of Rumor

    ★★★

  • Magnificent Obsession

    ★★★

  • Late Chrysanthemums

    ★★★½

  • Them!

    ★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Three Coins in the Fountain

    ★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • An Inn at Osaka

    ★★★★

  • Hobson's Choice

    ★★★★

  • Poverty and Nobility

    ★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★½

  • Touchez Pas au Grisbi

    ★★★½

  • Salt of the Earth

    ★★★½

  • Drive a Crooked Road

    ★★★½

  • Executive Suite

    ★★★½

  • Riot in Cell Block 11

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • Sound of the Mountain

    ★★★★½

  • After the Curfew

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★