Jean-Luc has logged 28 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★½
Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The World

The World

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Altiplano

Altiplano

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Since Otar Left

Since Otar Left

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Madeinusa

Madeinusa

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Madeinusa

Madeinusa

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
11'09''01 - September 11

11'09''01 - September 11

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★
Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry