Jean-Luc has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Host

Host

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The F**k-It List

The F**k-It List

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry