Jean-Luc has written 59 reviews for films during 2019.

  • Cats

    Cats

    I fell asleep a few times and experienced most of Cats in a fugue state as a result. I imagine it feels like a fever Dream even being fully alert but oh boy was this a surreal experience. I know jack shit about the source material so I honestly had no idea what was happening most of the time and I don't really want to. Despite the rating it's still pretty far from the worst movies this year just because…

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    The last thing I needed today was to see a terrible Star Wars movie. Abrams is a fucking hack.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    I usually don't feel that much but when Henry was playing with a Bionicle and I remembered we won't be getting any more of those..... that hit hard.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Some (still loose thoughts) now that I've had a little space:

    - Ditching the sci-fi trappings paid off really well for Joon-ho, everything lands so much harder than in Snowpiercer even though thematically they're very similar. Even the more on the nose metaphors (a homeless man literally living in the rich family's basement without them knowing) work really well
    - Love how Joon-ho teases out the underlying tension over the course of the movie's run time and shifts it from…

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★★★

    Add this to the ever-growing list of 2019 movies I expected to find grating but wound up really enjoying

  • Joker

    Joker

    ★★

    You wouldn't get it.

    I can't imagine a less provocative movie. On a technical level, sure, Joker works. The cinematography is fantastic, and much has already been made of Joaquin Phoenix's performance as the eponymous clown. Unfortunately, none of those technical chops are really in service of anything broader. Co-writers Todd Phillips and Scott Silver seem more interested in convincing audiences their script has something to say than actually saying anything.

    The biggest offender here is Joker's obsession with its…

  • The Purge: Anarchy

    The Purge: Anarchy

    ★★★★

    Holy shit. The Purge had a lot more interesting ideas than I expected, but was plagued by a third act lacking the resolve to fully follow through. Anarchy is a completely different beast, more purposeful and confident in its themes than its predecessor. Thematically, narratively, and structurally it's a far better and more interesting movie.

    The biggest shift is in the protagonists. Where The Purge centered around a wealthy family who profited off the securitization and militarization of the population,…

  • The Purge

    The Purge

    ★★★

    The Purge is a genuinely great movie until the third act kicks in. Its first two-thirds consist largely of really interesting commentary on wealth inequality and the security-industrial complex. But then it takes a real turn for the worse, ditching all of that in favor of a boring home invasion movie and inexplicably casting the main family as actual protagonists. Ultimately it just feels like a missed opportunity, and one I understand is actually rectified in later installments, so I'm looking forward to seeing the franchise evolve.

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

    When I was in third grade, I checked out Scary Stories to Tell in the Dark from my school's library. By this point, they already had a reputation among my classmates--some who had read them, some who had older siblings who were reading them. But it was common knowledge if you read these short story collections, you were much cooler than you were before. So I, of course, read them.

    I didn't consume any kind of horror again until late…

  • It

    It

    ★★★½

    Hey, how come no one told me how funny this damn movie is? Bill Skarsgard's performance as Pennywise is absolutely unhinged, feels like he was hard-channeling Frank Oz's performance from Empire Strikes Back. Every second he's on screen is an absolute blast, and those interstitial TV show clips are also really funny. I'm genuinely glad they put this back out in theaters so I could get weird looks from all the big fans as I burst into laughter at multiple…

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★★★★★

    It's been a couple years since I last watched Neon Demon, so considering I'm doing a podcast about it this week it felt like time to rewatch it. And, wow... my perspective has shifted a lot since the last time I saw this. I'm in a different place now, and this reads as much more flawed but also far more ambitious, and I like it more for both of those things. I need to rewatch his other work (Drive in particular) but this may be my favorite Refn.

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

    Yikes bro you just posted cringe