Jean-Luc has written 37 reviews for films during 2020.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    It's like Columbus, but for kids!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    Honestly this movie would have been better as a video game, the first hour is easily the strongest part of the movie and feels like a bunch of Hitman setpieces strung together by scraps of a plot anyway. John David Washington and Robert Pattinson are great, their performances carry most of the movie but the inversion bullshit is virtually unsalvageable as is, if Nolan had more confidence as a film maker and just let the viewer roll with it maybe…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    Bad movie. But! Anya Taylor-Joy is in it so it gets at least one full star. Anyway you can see there was a good movie in there somewhere at some point but this certainly isn't it.

  • Unpregnant

    Unpregnant

    ★★★½

    Kind of a rough first act but evolves into a banger afterwards. Fun movie, great cast, lots of really good stylistic choices.

  • Host

    Host

    Despite being barely an hour long Host takes what feels like forever to actually get into gear and by the time it does none of the payoff/scares are all that great anyway. I have a lot of respect for how this movie was made but it just didn't do it for me.

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

    I will watch this movie any time of the year

  • Super Dark Times

    Super Dark Times

    ★★★½

    I think I liked most of the movie more than the 3.5 star rating would suggest, but jesus christ does the ending fucking suck. I was already a little skeptical of the movie's inciting incident, but the last ten minutes or so take it to almost comical extremes.

    Which is a bummer, because most of the rest of the movie is pretty good. The soundtrack is killer, a lot of the character work is predictable but really well-executed, and the…

  • The F**k-It List
  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    One of the most devastating and effecting films I've seen recently, can't think of a better way to describe it.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    So full of life. There's nothing like it and for me there probably never will be.

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★★

    Been more than long enough since seeing this in theaters to make it feel exciting again. I was surprised just how much of it I did remember, which I think is a testament to how good the movie is--a lot of the visuals stick with you because it's got a really cool, consistent aesthetic. Good movie, lots of fun, ending still kinda sucks but what can ya do. Definitely my favorite Tom Cruise movie.

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★★

    Really chilling reminder of just how long we've been barreling head first into fascism