• Super Dark Times

    Super Dark Times

    ★★★½

    I think I liked most of the movie more than the 3.5 star rating would suggest, but jesus christ does the ending fucking suck. I was already a little skeptical of the movie's inciting incident, but the last ten minutes or so take it to almost comical extremes.

    Which is a bummer, because most of the rest of the movie is pretty good. The soundtrack is killer, a lot of the character work is predictable but really well-executed, and the…

  • The F**k-It List
  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    One of the most devastating and effecting films I've seen recently, can't think of a better way to describe it.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    So full of life. There's nothing like it and for me there probably never will be.

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★★

    Been more than long enough since seeing this in theaters to make it feel exciting again. I was surprised just how much of it I did remember, which I think is a testament to how good the movie is--a lot of the visuals stick with you because it's got a really cool, consistent aesthetic. Good movie, lots of fun, ending still kinda sucks but what can ya do. Definitely my favorite Tom Cruise movie.

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★★

    Really chilling reminder of just how long we've been barreling head first into fascism

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★½

    Decent enough for what it is, but like seemingly every other comic adaptation it completely loses the soul of the source material in favor of being a dry action blockbuster. If it were 20-30 minutes shorter and had more stylized action sequences, maybe its flaws wouldn't have been so obvious or annoying. But as is, it's almost funny how strictly it adheres to the "formula" for action blockbusters, right down to characters reminding us how not gay they are and…

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★½

    I generally really like the subgenre of coming-of-age films that deal with protagonists having to grapple with and overcome their psychotic upbringings. Yes God Yes is a pretty good one of those! There's a lot of corny dialogue and only like 80% of it is corny in the "teenagers are extremely cringe" kind of way, some of it is just kinda bad, and some of the performances are.... extra, I guess.

    Honestly the movie's problems sort of fall by the…

  • Boys State

    Boys State

    ★★★★

    Genuinely amazing look at the psychotic people who are "passionate about politics." If anything I think the movie is too kind to them (because they are, ultimately, 17) but it's fun to just point and laugh at virtually everyone on screen.

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★½

    After reworking my top 100 and ending up with Suspiria so high I figured it was past time I watched more Argento (and maybe more Giallo in general).

    As with Suspiria, Deep Red is hard carried by some really next-level aesthetics. The shot composition, music, and visual style are all next level and make the movie a blast to watch. Unfortunately, I don't think the performances are quite able to sell the movie's goofiness, and there's a section at about…

  • The Old Guard

    The Old Guard

    ★★★

    Cool movie. Fun action sequences. Feel like I could end the review there and you’d get the point.

    Mostly does a good job adapting the cool elements of the comic but loses some of the edge and is definitely not paced as well because of the format transition. I’m not convinced the actors really have the range to nail the emotional scenes the comic does well, so those don’t 100% land.

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★½

    Reads more like a biopic than a documentary, but I suppose that's what happens when you make a doc as part of a marketing campaign