• Batman: Gotham by Gaslight

    Batman: Gotham by Gaslight

    ★★

    Gotham by Gaslight is one of my most embarrassing comic book blindspots, so I can't really comment on the efficacy of this as an adaptation. What is here, though, is honestly really weak. Would have loved to see this play out more like a detective story rather than defaulting to the obligatory plot structure of all these movies. Plus I'm not quite sure it nailed the aesthetic? Multiple 10+ minute action scenes consistently detract from the things these movies do get right, and it hurts even more here where those sequences feel especially out of place.

  • Justice League Dark: Apokolips War

    Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★

    Gotta feel bad for the people making this who planned it out probably thinking there would be 2 or 3 more movies in between. Still, gets a decent amount right and meaningfully differentiates itself from the comic it adapts.

  • Reign of the Supermen

    Reign of the Supermen

    ★★★

    Fine. Mostly has the same problems I remember the comic having (though it's been years since I read it)--awkward pacing, too many plot points to effectively keep track of, weak villain motivations, that sort of stuff. Just enough compelling character stuff prevents it from falling fully into mediocrity, most of which is in the first two-thirds.

  • The Death of Superman

    The Death of Superman

    ★★★

    Decent movie to toss on in the background while working, I imagine if I hadn't had good reason to look away I would have found it more grating and a little on the boring side--the fights are definitely too long. There are a lot of really good moments here though! I'm consistently surprised when the script/voice actors in these movies sell the emotional stuff because they're pretty inconsistent, but really glad when they do. The Lois/Clark stuff almost all lands really well, and the last ten minutes pack a greater punch (if still an imperfect one) than expected.

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★½

    Way better than I remember, I think Snyder's aesthetic/direction have both grown on me since I first saw both this and BvS. The first two acts are genuinely really good Superman stuff, I really like the angle of a young Clark still trying to find his way in the world. Obviously it's not the Superman we're used to, but it makes sense to explore the character before he gets there, and this actually feels in sync with parts of the…

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★★

    Fun and competent enough for a kids' movie, but really squanders a strong opening that captures the charm of the original cartoon quite well in favor of a more run of the mill plot. The stakes end up feeling too high and honestly the character drama doesn't quite hit.

  • TFW No GF

    TFW No GF

    Much like Joker, which of course plays a role in this movie, tfw no gf is not transgressive or interesting in the slightest. Any blue check mark railing against this on Twitter is a total loser, this is just a movie about weird alienated dudes on the internet that has no theory of how they become weird alienated dudes on the internet. It's all shock--aesthetically transgressive in the way it subjects are but dig a little deeper and all you'll find is a movie made to satisfy the liberal Hollywood bosses who make the money move.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Showed this to my sister tonight, who didn't realize it was a horror movie ("I thought it was more chill, like Lady Bird" which I showed her last night). I felt really bad because she doesn't typically do horror movies, even though she picked it out, but she turned out to really love it!

    Anyway, I definitely understand better why some people are really turned off by both this and Hereditary now. BUT I honestly loved it more than ever,…

  • The Tigger Movie

    The Tigger Movie

    ★★★★★

    Winnie the Pooh Marathon #3:

    Top-tier Pooh content, great movie about depression and isolation. Roo rocks.

  • Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

    Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

    ★★★

    Winnie the Pooh Marathon #2:

    Didn't own this one as a kid, so I only saw it once or twice and my nostalgia for it isn't as powerful as other Pooh movies. It's fine but too long and I found the musical numbers lacking. Just doesn't really feel like Pooh to me

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★★

    Winnie the Pooh Marathon #1:

    Still as great as ever. Saying the lines along with the characters and my sister and giggling at the jokes will always put a smile on my face. All-time great animated movie.

  • Horse Girl

    Horse Girl

    Tried watching this a few days ago and honestly I couldn't quite get across the finish line, so I'm just wrapping it up now. The first half hour or so is compelling enough, but as it crawls towards the end the lack of any real ideas starts to reveal itself, and the whole thing falls apart. Really solid performances across the board and I really wanted there to be something beneath the surface here. Bummer there really isn't.