Jean-Luc has written 20 reviews for films rated ★★½ .

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★½

    Other than massively improving Cyborg's arc I'm genuinely baffled at how many people are acting like this is meaningfully different from the theatrical cut

  • X-Men

    X-Men

    ★★½

    Gets worse with every rewatch

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★½

    Decent enough for what it is, but like seemingly every other comic adaptation it completely loses the soul of the source material in favor of being a dry action blockbuster. If it were 20-30 minutes shorter and had more stylized action sequences, maybe its flaws wouldn't have been so obvious or annoying. But as is, it's almost funny how strictly it adheres to the "formula" for action blockbusters, right down to characters reminding us how not gay they are and…

  • Batman: Hush

    Batman: Hush

    ★★½

    I've fallen behind on the DC animated movies over the last year (in part because the quality's taken a hit but mostly just because I don't care for the Death of Superman story) but I do tend to enjoy them. Their length and relative lack of depth make them good movies to toss on in the evening after a long day. Hush fits that bill--it's entertaining enough and clocks in just over 80 minutes. It was also the first Batman…

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★½

    Miss Peregrine's came out at a time when I was seeing a ton of movies while also being incredibly busy balancing school and an internship, so despite really loving both the source material and Tim Burton, it just slipped through the cracks. I've been meaning to get around to it ever since, hoping I would find a bit of a hidden gem that appealed to my sensibilities.

    Unfortunately, that's not exactly the case. Certain elements of the movie do work,…

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★½

    I've always found these movies wildly over rated, but this is the first one I think is straight up bad. It feels like a hastily constructed direct to DVD sequel that somehow made its way into theaters. Very little about the film feels well thought-out, from an incredibly weak villain to the abysmal pacing. There's no time for the film to actually do the character arcs it sets out to, and so we're left simply being told "these characters changed…

  • Vice

    Vice

    ★★½

    Vice is, unfortunately, a movie that uses an exceptional cast to try and make me feel anything but the utmost contempt for Dick and Lynne Cheney and everyone in their circle. The only time I want to hear about Dick Cheney is a) When he dies and/or b) When he and his disgusting ilk are being held accountable for their many, many crimes.

    Vice tries to be the latter, but you don't accomplish that by trying to make him appear…

  • The Mule

    The Mule

    ★★½

    The Mule is a bad movie. Plain and simple--most of the acting is some of the worst ever committed to film, and I think the script is the worst of any movie I’ve subjected myself to this year. The few bright spots (mostly just Bradley Cooper, Michael Pena, and Laurence Fishburne’s performances) are wildly underutilized. On top of all that, the film crawls at an incredibly slow pace for its entire runtime, only occasionally advancing in meaningful ways.

    And yet,…

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    By the time the credits rolled on Thor: Ragnarok, I was struggling to wipe a smile off my face. In keeping with the tradition of the Marvel Cinematic Universe, Ragnarok is more concerned with being fun than anything else. Using that as a measure, Taika Waititi’s debut to the universe is largely a success. Once the film locks into a groove, it’s an absolute blast.

    Unfortunately, Ragnarok takes its sweet time finding its groove. The first act is a disaster…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★½

    One of the first questions I was asked after seeing Infinity War by someone unfamiliar with the comics, was “how was it as an adaptation?” To which I gave a pretty stock answer: about as close as it could possibly be, considering how different the MCU is from the comics. Which is to say, not great. It pulled elements from various Marvel events to be sure, but didn’t really adapt a specific story.

    Honestly, I’m not concerned with how accurate…

  • mid90s

    mid90s

    ★★½

    I had planned to write something about Mid90s, but it so badly botches its thematic content there's nothing all that interesting to even talk about.

  • Skyscraper

    Skyscraper

    ★★½

    Skyscraper is fun and competent enough that I'm not disappointed I went to see it. It really is just a modern update of Die Hard with a different name and a few other wrinkles. There's little character development and not much in the way of originality, but boy does it have some great action sequences, the best of which were completely concealed by the trailers.