jules has logged 266 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry

Barry

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Immediately Afterlife

Immediately Afterlife

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ellis

Ellis

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Witness

The Witness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry