João Lucas has logged 144 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alba

Alba

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Final Victory

Final Victory

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Photograph of Wind

Photograph of Wind

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cherie

Cherie

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man with the Suitcase

The Man with the Suitcase

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Katatsumori

Katatsumori

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
As Aventuras Amorosas de um Padeiro

As Aventuras Amorosas de um Padeiro

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Stories Our Cinema Did (Not) Tell

Stories Our Cinema Did (Not) Tell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eu, Minha Mãe e Wallace

Eu, Minha Mãe e Wallace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Man Called Man

A Man Called Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

1900
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
The World, The Journey Of My Heart - Traveler: Animation Film Director Isao Takahata

The World, The Journey Of My Heart - Traveler: Animation Film Director Isao Takahata

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cleaners

The Cleaners

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Hell

My Own Private Hell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Your Face

Your Face

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Your Face

Your Face

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What You Gonna Do When the World's on Fire?

What You Gonna Do When the World's on Fire?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Grass

Grass

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ten Years Thailand

Ten Years Thailand

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night of the Slasher

Night of the Slasher

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Afterlife

Afterlife

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Nose

The Nose

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Film, Film, Film

Film, Film, Film

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
A Teacher of Singing

A Teacher of Singing

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry